Makine Otomasyonu

Özel tasarim makine otomasyonlari, üreticilerin ihtiyacina yönelik tasarlanan teknolojik üretim sistemleridir. Bu sistemler ile ürün dolumu, palet sarma makineleri, döner tabla otomasyon sistemleri, paketleme ve kutulama otomasyon sistemleri ve endüstriyel otomasyonlar gibi bir çok alanda firmaya ve ürüne özel otomasyon sistemleri gelistirilebilir.

Bu özel sistemlerin en büyük avantaji, firmaya ve üretim bandina özel olacagi için kullanim performans ve veriminin standart otomasyon sistemlerine nazaran çok daha efektif kullanilabilecegidir. Özel tasarim makine otomasyon sistemlerinde kullanilan yazilimlarinda önemi yüksektir. Kullanilan yazilimlarin karmasikligi, kullanan kisinin hata yapmasina sebebiyet verebilir.

Bu da üretim de meydana gelecek fire miktarini yükseltecegi için uzun vadede hem maddi kayip hem de zaman kaybina neden olacaktir. Bu nedenle özel tasarim makine otomasyonlarinda kullanilan yazilimlarin da kolay kullanilabilir olmasina dikkat edilmektedir. Tamamen firmaya, üretim bandina özel hazirlanan sistem sayesinde hata ve fire orani düsürülmekte, personelin ve sistemin verimi artirilir. Sanayinin bir çok alaninda kullanilan otomasyon sistemleri, birinci dünya ülkelerinin vazgeçilmez sanayi teknolojileridir.

Bizim ülkemizde de son yillarda, teknolojinin gelisimiyle birlikte sanayinin yükünü hafifletmeye baslamistir. Otomasyon sistemleri sadece üretim hizini artirmakla kalmaz bunun yaninda üreticinin maliyeti düsürebilmesine ve is gücünden tasarruf saglamasina da yardimci olur. Üretimde verim ve tasarruf isteyen tüm üreticilerin vazgeçilmezi, özel tasarim makine otomasyonlari.